Yazı Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 17:35
 
İttifak Demiştik Yarıda Kaldı!
KÖKSAL İRER
koksalirer@gmail.com
 
 

İlk yazımda belirttiğim üzere ikinci yazım ittifak üzerine olacaktı! Lakin gelişen olaylar neticesinde AK PARTİ ve MHP yerel ittifakı direkten dönünce yazacağım yazının şeklide değişti.

 

AK PARTİ ve MHP arasında planlanan yerel ittifak iki partinin anlaşamadığı, özellikle "AF" yasasından dolayı bitti. CUMHUR İttifakı ise her iki partinin liderleri tarafından devam ettiği ifade edildi. Bize de söyleyecek başka söz kalmadı.

 

Evet; AK Parti ve MHP arasında yerel ittifak bitmiş olsa da, CHP,İYİ PARTİ ve HDP arasında olacak ittifak gözden kaçmamalı... Resmi bir zemin içerisinde ittifak anlaşması yapılmasa da iktidar partisine karşı bu üç parti hatta Saadet Partisi dahil 4 parti ittifak zemini oluşturacağı muhakkaktır. 24 Haziran Genel Seçimleri'nde olduğu gibi...

 

Biraz önce bahsettiğim gibi resmi bir zeminde bu partiler arasında ittifak olmasa da sandıkta ittifak olasılığı çok yüksek bir ihtimaldir. Ve partiler seçim yaklaştıkça bunu sandığa yansıtmak için seçmenlerine bunu aktaracaktır. Nasıl mı? İlk önce bölgelerdeki güç oranları hesaplanacak ve hangi partinin oy oranı daha yüksek ise o bölgede güçlü olan partinin adayının desteklenmesi sağlanacaktır. CHP- İYİ Parti ve CHP-HDP formülünün yanı sıra bunlara destek verebilecek Saadet Partisi'de mevcuttur. İYİ Parti ve HDP'nin bu ittifakta aynı zeminde birleşmeleri şimdilik imkansız gözüküyor.  Muhalefet kanadının iktidara karşı ittifak içerisinde olacağı kaçınılmaz bir gerçek olacaktır. 2014 yerel seçimlerinde olduğu gibi...

 

AK PARTİ ÖZÜNE DÖNMELİ

AK Parti'nin işinin zor olacağını önceki yazımda belirtmiştim. Yine aynı fikirdeyim. AK Parti camiasına yakın olduğum doğrudur ve burada edindiğim izlenimlerde birçok seçmenin kafası karışık olduğu kadar direk bu sefer AK Parti'yi tercih etmeyeceğim diyenler azınlıkta değildir. 15 yıllık iktidarlık döneminde birçok güzel işlere imza atmış olsa da seçmen son zamanlardaki yaşanan olayları daha çok dikkate almaktadır. Ekonomide yaşanan sıkıntılar ne kadar da dışa bağlı olsa da bundan etkilenen seçmen, bunu göz ardı etmeyecektir. Hatta bazı seçmenler Ak Parti'ye de oy vermeyeceğim, oy da kullanmayacağım demeyi ihmal etmiyor.

 

AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 90'nı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faktörünü göz önünde bulundurarak oyunu bu yönde tercih ediyor gerçeği unutulmamalıdır. Genel seçimlerde alınan oy oranı yerel seçimlerde değişecektir. Bu seçimde de bu böyle olacaktır. AK Parti'ye gönül vermiş insanların ve tabandan gelen gönül ordusu yerelde kırgınlığını gizlememektedir. Yerelde yapılan yanlışlar, ve içeride bulunan AKP'liler gerçeği yabana atılır bir durum değildir. Vatandaş bunun farkında ve bilincindedir.

 

AK Parti'nin kuruluş gayesi ve şuurunun ötesinde bir yolda ilerlemektedir. Yapılan yanlışları örtbas etmek veya kılıfına uydurmak, hem bu davaya hem de bu davaya inanan kişilere ihanet olarak algılanmaktadır. Ülkenin bekası ve mazlum coğrafyanın umudu olan Türkiye'nin büyümesi için birçok yanlışı sineye çeken Türk Milleti, AK Parti'den desteğini esirgememiştir. Birilerinin makam ve mevki uğruna partiyi basamak olarak kullandığı aşikardır. AK Parti içerisinde bulunan bu tür insanları ayırmalı, bu tür kişilerden gelecek olan destekten çok zararı daha fazla olacağı bilinmelidir.

 

Türkiye'de bir FETÖ gerçeği vardır. Bir çok kuruma sızan ve yapılan ihraçlar parti içinde olmadığı için seçmen bu konuda tereddüttedir. Her yere sızan FETÖ'cüler, parti içersine sızmamış mıdır? Soruları üzerine partili seçmen bu konuda partisini savunmakta zorlanıyor ve suskun kalmayı tercih ediyor.

 

AK Parti, özüne dönmelidir. Yine her zaman mazlumun yanında olmalı, halka hizmeti Hak'ka hizmet olarak görmeli ve bu yönde mücadele vermelidir. Yerel seçimlerde  halktan kopuk, ben yaptım oldu diyen bir anlayışa sahip olan kişiler değil! Hakkı hakkaniyeti koruyan kişilere yer verilmelidir. Güç bende idare bende diye haksızlıklara müsamaha gösterilmemelidir. Koltuğa oturduğunda nereden geldiğini unutmamalı çalışma arkadaşlarını iyi seçmelidir. Hizmet için çalışanları menfaat için çalışanlara tercih etmemelidir. AK Parti şuurunda devam eden mevcut belediye başkanları yerini korumalıdır. Değiştirilmesi gerekenlerin yerine ise dürüst ve çalışkan kişilerin getirilmesi AK Parti'nin yararına olacaktır. AK Parti aday belirlemede iyi bir hamle yapamazsa, oyların bir kısmını MHP'ye kaptırması içten bile değildir.

 

Gücü-Kudreti elinde bulunduran Allah'u Teala, her şeyden daha güçlüdür. Yolunda hizmet edeni ve bu uğurda mücadele edeni yükselttiği gibi, yolundan döneni mazluma zulmedeni de düşürmesini bilir..

 
Etiketler: İttifak, Demiştik, Yarıda, Kaldı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir