Yazı Detayı
05 Aralık 2016 - Pazartesi 09:40
 
KURANI KERİME GÖRE İSLAM DÜZENİ VE EKONOMİK ESASLAR İKİNCİ BÖLÜM İSLAM DÜZENİNDE ÜRETİM ve ÜRETİM FAKTÖRLERİ
Prof. Dr. Osman ESKİCİOĞLU
 
 

 İslam devletinde yabancı uyruklular gayrimenkule, toprağa ve bir akara sahip olmazlar. (2/ 188)

 

Başkalarının mallarını aynen iade etmek şartıyla ariyet olarak kullanmak yasak değildir. (4/ 29). Başkalarının mallarını eksilten her türlü vasıtalar ve yollar batıldır, hükümsüzdür. (4/ 29). Malı yalan yeminle almak, gasp etmek ve çalmak batıldır. (4/ 29)

 

Rıza gönülde meydana gelen hoşnutluk olup bunun özel bir şekli yoktur. (4/ 29). Rızanın mal sahibi tarafından olması şarttır. (4/ 29). Rızanın devamlı olması gerekmez; alış-veriş esnasında bir devrede bulunması yeterli olur. (4/ 29) Rızayı ortadan kaldıracağı için hükumetlerin asla mülkiyet düzenine müdahale teme hak ve salahiyetleri yoktur. (4/ 29). Rıza gönülde meydana gelen ferahlık ve hoşnutluktur. (4/ 29). Hükumetler bireylerin mallarına dokunamazlar. (4/ 29)

 

Bir hükumetin bireylerin mallarını ellerinden alma yetkisi yoktur. (18/ 79). Herkesin malı korunmuştur; onun için kimsenin malına dokunulamaz. (17/ 34). Hiçbir kimseye başkalarının mallarına dokunma imkanı vermeyen ve buna zorlamayan bir düzen kurulmalıdır. (2/ 188). Normal şartlar altında hiçbir kimse hükumetler bile kimsenin malına dokunamaz. (2/ 188)

 

Bütün insanların malları korunmuştur. Barış halinde bulunan insanların mülkiyet hukukuna saygı gösterilir. (2/ 188) Başkalarının mallarını dokunan hükumetler çöker, yıkılıp giderler. (4/ 30)

 

Mülkiyet düzenine yapılan bir müdahale tüm hayatı tehlikeye sokar. (4/ 29). Mülkiyet düzenine yapılan bir müdahale ülkede anarşi doğurur. (4/ 29). Mülkiyetin ve mülkiyete saygının olmadığı bir yerde ateş hayatı var demektir. (4/ 30) Mallar kamunun, devletin ve toplumundur. Bireylerin bu mallar üzerinde devlet ve kamu adına tasarruf etme hakları ve yetkileri vardır. (2/180). Ay, güneş, gece ve gündüz gibi doğal imkanlar toplumundur. (14/ 33)

 

Bütün üretim vasıtaları cemiyetindir. Fakat onlardan herkes faydalanır. ((1/ 5). Zira üretim vasıtaları bireylerin mülkiyeti altında olurlar. (2/223). Müslim ve gayri Müslim topluluklar mülkiyet düzenlerini kendi anlayışlarına göre kendileri kurarlar.

 

İslam'ın mülkiyet düzeni ise yalnız Müslümanlara uygulanır. (2/ 180). Herkesin ve toplumun kendisine ait bir mülkü ve malları vardır. (2/ 29) Bir toplumun orada yaşayan bireylerin malları üzerinde hakları vardır. Toplumların kendi aralarındaki mülkiyet hakları dışarıya ve yabancılara karşı tek bir mülkiyet gibi savunulur. (2/ 188) Meralarda-otlaklarda biten otlardan faydalanmayı kimse kimseyi men edemez. (7/ 160)

 
Etiketler: KURANI, KERİME, GÖRE, İSLAM, DÜZENİ, VE, EKONOMİK, ESASLAR, İKİNCİ, BÖLÜM, İSLAM, DÜZENİNDE, ÜRETİM, ve, ÜRETİM, FAKTÖRLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir