Yazı Detayı
11 Temmuz 2016 - Pazartesi 08:30
 
NEREDE O ESKİ……
ALİ SAMUTOĞLU
alisamutoglu@hotmail.com
 
 

Evvelen Ramazan’ın kelime anlamı açıklamaya çalışayım. Ramazan demek güneşin hararetinden taşların yanıp kızması anlamına gelen Arapça olan  ‘’ramad’’kelimesinden (kuru sıcak)türemiştir.

Yani oruç tutan kimse açlık, susuzluk çekerek zorluğa katlanır meşakkat çeker,içi yanar.Allah(C.C) çekilen bu zorlukların bitiminde hediye olarak İslam alemine ve tüm inananlara Ramazan Bayramını sunmuştur.Mübarek ismi bulunduğu kutsal aydan almıştır.Fakat bu bayram için bazı at gözlüklü,zihni bulanık kişiliksizler şeker bayramı adı altında yeni yetişen neslimize ve milletimize empoze ederek bayramın kutsallığını bozup ve ismini değiştirmeye çalışmak istiyorlar…ama boşuna kürek sallıyorlar.Ramazan bayramı ne şeker bayramıdır,ne de kurban et bayramıdır.Bu böyle biline!  

Bre gafil Bre tek dişi kalmış canavar… İdeolojik beyinsizler… şeker istiyorsan gayrimüslimlerin kutladığı cadılar bayramında, paskalya bayramında bol bol dağıtıyorlar toplarsın… Yetmezse gel bana, sana elma şekeri, yanında da cadısüpürgesi vereyim bir uçarsın artık Nirvana’ya mı ulaşırsın Vatikan’a mı yoksa Telaviv’e mi konarsın? Gerisini sen düşün..

Nerede o eski bayramlar demek isterdim ama bu cümle kısmen doğru...

Bana göre asıl olan nerede o eski;    Ramazanlar, Hasanlar, Aliler, Ayşeler, Fatmalar, insanlar, dostluklar, ilişkiler ve hatta nerede o eski bayram şekerleri demeden de geçemeyeceğim. Cidden ikramlık bayram şekerleri bile nerede o eski şekerler dedirtiyor… Tatları bozuk içinde her şey var hilebazlık, katkı maddeleri daha neler neler… İnsanoğlu kendinde ne kadar kötü iş, huy varsa şekere şırıngalamış kendimize benzetmişiz. Yemeyek almayak dedik, ama mecbur yedik J

Nerede o eski insanlar demek en mantıklısı değil mi? Bayramlar değişmiyor ki değişen bizler Ademoğullarıyız… Bayram tatilinin son gününü yaşadığımız bugünlerde tatilden dönenlere Rabbim kazasız belasız eve dönmeyi nasip etsin… Bayram artık milletçe tatil mantığına dönüşmüş durum da. Arefe gününden itibaren deniz kenarları, tatil köylerinde bayramı karşılar ve geçirir olduk(Tatile gitmeyin demiyorum ha:)) .

Nerede o eski ananelerimiz,geleneklerimiz göreneklerimiz anne babayı ziyaret akrabalarla bayramlaşmalarımız ne gariptir ki bitmek üzere.Akrabalarımızı,anne ,babamızı ziyaret etmek yerine,otel müdürü babamızmış gibi,otel çalışanları,turizm sektöründeki misyonu olan personeller kardeşimizmiş gibi onları ziyaret ediyoruz ve her bayram dönüşünde görüşmek üzere diye onlarla vedalaşırken sonraki bayramın planlarını yapıyoruz….Durum vahim….

Rahmetli BARIŞ MANÇO ne güzel söylemiş herkesin bildiği çocukluğumuzun şarkısında.^^Bugün bayram erken kalkın çocuklar, giyelim en güzel giysileri, annemiz bugün bizi bekler^^.Bu sözleriyle adeta nokta atış yapmış bugünleri hissederek geçmişte görmüş.

Bende bu şarkı sözlerini günümüze uyarlamadan geçsem inanın içim içimi yerdi.^^Bugün tatil erken kalkın çocuklar,giyelim en güzel mayomuzu,deniz sahil bizi bekler…..:) Gülüyorum,gülüyoruz değil mi?Bu bir dram..güler misin?Ağlar mısın?

Anne baba büyüklerimiz bayramda ellerini öptürmek için beklerken biz şezlongu,sahili,kumu öpüyoruz…Bunları da geçtim otellerde,tatil yörelerinde içilen alkolün,gereksiz harcanan milyonların ve israf edilen yemeklerin haddi hesabı yok…Bayram harçlığına muhtaç bayramlık alamamış o kadar çok gariban insan varken ne acı….Üstad Mehmet Akif sözü tam şimdi cuk diye yerine oturuyor.^^Onların(gayrimüslim)yaşayışları bizim dinimiz gibi,dinleri ise işimiz yaşantımız gibi^^Gayet Akif olayı  güzel özetlemiş…

Ey Adem oğlu,Ey Ümmeti Müslimin!!Bayramları din kardeşlerimizle bütünleşme anne babamızla,büyüklerimizi ziyaret olarak bilmeliyiz öyle yaşamalıyız.

Bayramlar bize küsmeden BAY-BAY(RAM) demeden Bayram olalım,Ramazan olalım.Bayramlaşalım,Ramazanlaşalım….Başkalaşım geçirmeden Rabbimizle aşklaşalım….

 
Etiketler: NEREDE, O, ESKİ……,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir