Yazı Detayı
10 Haziran 2016 - Cuma 01:25
 
PEYGAMBERİMİZİN ADAŞI
MİNE İPEK
mineipek44@hotmail.com
 
 

Muhammed Ali’nin, 3 Haziran sabahı erken bir saatte, hakkın rahmetine yürüdüğünü sosyal medyadan öğrendim. Vefat haberinin, sanal ortamda yayılması ile birlikte, bu ortamda cereyan eden ilginç şeylerde bir bir gözüme takılmaya başlamıştı bile.

Son 22 yılını Parkinson hastalığı ile mücadeleyle geçiren rahmetliye ilişkin ilk dikkatimi çeken detay, herkesin canhıraş bir şekilde, doğumundan ölümüne kadar, övünülecek her davranış ve sözü hemencecik efsaneleştirmiş olmalarıydı. Sanırım “kült” kavramı bu şekilde yaratılıyordu. 20-30 yaşlarındaki insanlar, Muhammed Ali’nin doğumunda ebe nine olarak görev almışlar da, rahmetlide ellerine topaç gibi yuvarlanıp gelmişçesine, elimizde büyüdü hissiyatı yaratılıyor paylaşımlarında ve her bilgi bombardımanı peş peşe paylaşılarak yayılıyordu;” Muhammed Ali, 1965’te Vietnam’a gitmeyi reddetti!!” “ Muhammed Ali şunu yaptı!!, bunu da yaptı.!!” …

He ya, rahmetli bunları yaparken, sende dibinde co-pilot’tun. Birebir, her bir başarıya sen de şahit olmuştun zaten! …Be adam, bir saat içerisinde 10’dan fazla paylaşım yapıyorsun. Duygusallığın dibine vuruyorsun. Adamın yarattığı başarı üzerinden, becerebilsen neredeyse rant devşirmeye doğru hızlıca ilerliyorsun. Nasıl bir “ölü sevicilik” halidir bu anlamış değilim. İnsanda resmen rahmet okuma hissini yok ettiğinin farkında mısın acaba? Şeklinde haykırasım geldi bir an, bunca bombardımanı okuduğum anlarda.

Tüm gün boyunca sosyal medya üzerinden yapılan bu “ölü sevicilik” eylemi, Ali’ye rahmet okuma hissimi alıp götürmüştü bile çoktan. Ancak bir gün sonra, onun güzel bir sözünü sayfamda paylaşarak anmıştım kendisini.

Muhammed Ali’nin sayısız başarı ve şampiyonluğunun yanı sıra, kanaatimce onu zirvede tutan şey, sporcu camiasında sıkça dile getirilen; “ Yetenek, seni şampiyon yapar. Şampiyon kalmanı sağlayansa senin karakterindir.” Cümlesinde vücut bulan karakteriydi. Rahmetli, özellikle karakter ve kişiliği ile insanların gönlünde taht kurmuştu. Bu tahtın kurulmasına asıl sebep ise, dostum Sakine Çoğalan’ın sosyal medya ortamında paylaştığı; “ÖZGÜR İRADEN’le yaptığın seçim, hayatının kroşesiydi! … Nur içinde uyu, ! Peygamberimizin adaşı” şeklinde yazdığı, şiir gibi rahmet mesajında gizliydi. Dostumun, rahmetlinin ismini bile zikretmeden paylaştığı rahmet mesajı, Muhammed Ali’nin tüm kişisel serüveninin odak noktasını da net olarak ortaya koyuyordu.

Muhammed Ali’yi, biz Müslümanlar için özel kılan özelliği, işte buydu. Rahmetli 22 yaşında dünya şampiyonu olduktan sonra, dinini değiştirip İslam’ı seçtiğini açıkladığında, mesleğinin en üst noktasındaydı. Rahmetli zirvedeyken, hiçbir beklentisi olmadan, özgür iradesiyle yaptığı çıkarsız bu seçimle, sadece Allah rızası için Müslüman olmayı seçmiş olduğunu bir nevi ispatlamıştı.

Maçlara çıkarken, sadece rakibiyle değil, dünyayla da hesabı olan bir sporcu olduğunu vurgulayan davranışlar ve sözler ortaya koymuştu; “ Dünyada şiddetin en büyük kaynağı kendi hükümetim. Buna sessiz kalamam.” derken, ya da “ Boks, makinalı silahlarla, bazukalarla, el bombalarıyla, bombardıman uçaklarıyla savaşa gitmeye benzemez. Ben boks yapıyorum. Temiz dövüş kazanıyorum. Fakat, savaşta niyet öldürmek, öldürmek, öldürmek, öldürmek ve masum insanları öldürmeye devam etmektir.” Derken isyanı da, yerkürede yaşanan küresel haksızlıkların tamamınaydı.

1960 yılında Roma’da yapılan Olimpiyatlardan döndükten iki gün sonra bir lokantada, sadece beyazlara servis yapıldığını görünce, altın madalyasını Ohio nehrine atmış olması bile, dünya malına ve unvanına tamah etmeyen, yüreği mangal gibi bir adama işaret etmekteydi.

Koca yürekli adam; Seni sevenlerin yüreklerinde, kelebek gibi uçtun. Sevmeyenlerin yürekleriniyse, hayattaki duruşunla arı gibi soktun !.

Allahın rahmeti her daim üzerinde olsun, Peygamberimizin adaşı. …

 
Etiketler: PEYGAMBERİMİZİN, ADAŞI,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir