Yazı Detayı
11 Eylül 2016 - Pazar 16:07
 
TEVEKKÜL VE NASİP
ALİ SAMUTOĞLU
alisamutoglu@hotmail.com
 
 

Küçük bir hikaye....

Dünyanın bir yerinde zalim bir padişah bir kadın görmüş. Padişahın bu kadına gönlü kaymış. Sorup soruşturmuş. Kadının bir demirci ustasının hanımı olduğunu öğrenmiş..Adam kendi halinde çalışan örsünden, çekicinden demir işleyerek geçinen bir gariban demirci ustasıymış.

 

 

Zalim sultan demirci ustasının hanımına nasıl sahip olurum diye düşünür dururmuş. Derken vezirlerinden biri buna akıl vermiş. "Padişahım bu adam demirci değil mi? Zorlanacağı bir iş yaptıralım. Haber ulaştıralım iki bin çivi yapsın hemde bir gün içerisinde yapamazsa ve yapması da zor olacağından kellesini alırız kadında senin olur demiş. Sultan bu fikir karşısında adeta gözleri şeytanice parlamış ve sevinçle askerleri ile demirciye haber salmış.”Sultanın emridir yarın sabaha kadar iki bin çivi yapacaksın bitiremezsen kelle gidecek” denmiş.

 

Demirci ustası sultanın bu emri üzerine adeta yıkılmış. Çünkü demirci ustası sabaha kadar binlerce çivi kısa zamanda yapması imkansızmış.

 

Akşam olunca demirci evine dönmüş. Sofraya oturmuş fakat sıkıntıdan derdinden bir lokma bile yememiş. Bu durumu hanımının gözünden kaçmamış."Bey söyle bana derdin sıkıntın var senin nedir? Adam herşeyi hanımına anlatmış.Hanımı üzülse de "Hele bey tevekkel ol içini ferah tut alemlerin Rabbi var elbet devasını çaresini de verir demiş eşine..Demirci  bu derdi tasasıyla yatmış ve yatarken eşinden helallik almış.

 

 

Sabaha doğru demirci ustasının kapısı çalınmış. Gelenler bellidir. Hanımı kapıya açmaya gitmiş ve sultanın askerleri içeriye girmişler ve demişler ki: Hey demirci kalk, padişah öldü tabut için 30 çivi almaya geldik demişler ve demirci çivileri vermiş.

 

Hanımı ve demirci sevinmişler. Hanımı:”Gördün mü bey çivilerin herşeyin sahibi var o ne dilerse ne isterse o olur”demiş.

 

Hikayedende anlaşıldığı gibi sadece Allahın dediği olur... Herşey nasip her şerde vardır bir hayır. Tevekkül edip Alemlerin Rabbinin her zaman bir planının olduğunu bilmeliyiz.

 

Ademoğlu olarak başımıza gelen dert, sıkıntı üzüntü de isyan ederek Rabbimize karşı haşa asileşiyoruz. Düşünülmeli ki her olumsuz durum da suçu Rabbimizde değil kendimizde aramalı sorgulamalıyız. Geçmişimizin muhasebesini yapmalı gelenlerin gidenlerin yapılanların hesabını tutmalıyız.

 

Yeri gelmişken  günlük yaşantımız da  hatalı olarak kullandığımız bir kaç kelimeye değinmek istiyorum YARATMAK sözcüğü...İtina gösterilmesi gereken bir kelime...Sorun yaratmak, İmkan yaratmak vs vs..Buna benzer yüzlerce cümle... Yaratmak sadece Allah'a mahsustur ve kati olarak onun adının geçtiği yerde kullanılması gerekmektedir. Çünkü yaratan, yoktan var eden, en büyük kudret Allah'tır.

 

Dikkat edilmesi gereken diğer sözcük öbekleri de "Allah ayırmasın, Allah bozmasın " gibi Rabbimizi dolaylı yoldan suçlayan cümlelerdir. Allah hiçbir insanoğlunu asla ne arasını bozar ne de ayırır. Biziz birbirimizi ayıran aramızı bozan kendimiziz. Allah koruyan birleştirendir. Yaratılanı hoş gör Yaratandan ötürü sözünü aklımızdan çıkarmazsak ne kin kalır ne de haset...

 

Ayrıca sürekli dilimizden düşmeyen tesadüf şans diye kavramları kullanıyoruz. Hayatta tesadüflük yoktur tevafuk vardır, şans diye birşey yoktur kader nasip vardır.

 

Ömrümüzdeki her dakika her saat her anın bir manası vardır. Yolda yürürken hiç beklemediğiniz birinin karşımıza çıkmasında veya eve geç kalmamak için uğraşırken önümüze çıkan geciktiren her olayda vardır bir hikmetin olması gibi. Bunlar hayatın gizli şifreleri... Bu şifreleri çözen sadece Alemlerin Rabbidir. Size de olmuştur mesela kafamızda bir soruyu çözmeye çalışırken, öğrenmek istediğimiz bir şeyi düşünürken aniden bir şekilde önümüzde buluyoruz veya karşımıza çıkıyor. İşte Rabbim hızır gibi imdadımıza yetişiyor Elhamdülillah...

 

Az önce dediğim üzere hayat şifrelerle dolu. Çözmemiz biz aciz kulların ne haddine... Bize düşen tevekkül edip hayırlara dua edip beklemek... Geçmişe baktığımız da hayatın dünyanın ne kadar boş olduğunu anlarız. Biz bu evrende kiracıyız geldik gidiyoruz. Doğduk, büyüdük son nefese doğru gidiyoruz. Şöyle ki doğarken derdimiz var mıydı? Ölürken de olmayacağına göre hayatı, tasayı ciddiye almanın anlamı ne?

 

Ha nasılsa hayat geçici oh ne ala demekte yanlış. İnsanların yaşantılarını düşüncelerini taciz etmeden zarar vermeden kendi çapımızda bunu gerçekleştirmeliyiz.

 

Bazen öyle anlar geliyor ki sevdiklerimizi, dostlarımızı kırıyor üzüyor kendimizden uzaklaştırıyoruz. Ömür çok kısa. Bu kısacık döngü de değerini bilmeliyiz sevdiklerimizin.. Yarın çok geç olabilir ya onları kaybedip pişman olursak vicdanımız bitirir bizi.

 

Tevekkül, nasip.. iki önemli değer... Hayatın akışı içerisinde müdahalemiz olmadan çok işler cereyan eder. Cenab-ı Hak takdirinin her zaman isabetli faydalı ve hayırlı tercih olduğunu bize hatırlatır. Bakara süresi her şeyi özetliyor aslında:"Bazen hoşumuza gitmeyen şey sizin için hayırlı olur. Kimi zamanda sevip arzu ettiğimiz şey sizin için şerli olabilir.....Allah bilir siz bilmezsiniz. "

 

Rabbim yar ve yardımcınız olsun

Bayramınız mübarek olsun

 

 
Etiketler: TEVEKKÜL, VE, NASİP,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir