Yazı Detayı
17 Ağustos 2017 - Perşembe 11:11
 
YASA(K)LAR
ALİ SAMUTOĞLU
alisamutoglu@hotmail.com
 
 

 Çöl sıcaklarının iyiden iyiye hissedildiği bu Ağustos ayının sıcak günlerinde uzun bir aradan sonra sıcak merhaba…

     

Ülkemiz coğrafi konumu dolayısıyla güneşin sıcak kavurucu etkisinde...Biz bu halden dert yanarken , dünyanın dört yanında yaşanılan tasalar üzüntüler cereyan etmekte...Bitmek bilmeyen savaşlar, ölümler,açlıklar, susuz kalanlar , hastalıklarla pençeleşenler ve her geçen saat,gün artarak devam eden bu vahim durumlar... Adaletsizliğin ,haksızlığın,hukuksuzluğun normal bir durummuş gibi beyinlere empoze edilerek insanlık kavramı ayaklar altına alınmaktadır.

 

Yazılı ve görsel basında okuyoruz, görüyoruz kavga , cinayet, intihar haberlerini.... Yaradanın vermiş olduğu can adeta ucuz kağıt mendil gibi çöpe atılır olmuş.

 

İnsanlık dışı bu tür olayları önlemek , tekrarının yaşanmasını engellemek için çeşitli yasalar normlar kanunlar çıkarılmış, duruma,zamana göre yeniden düzenlenmiş ve uygulama koyulmuştur.Tabi bu kanunlar sadece fani dünyamızda uyulması, için yapılmıştır. Birde baki dünyamız içinde Rabbimizin kullarına verdiği emir ,yasaklar, yasalar mevcut. Fani dünyanın kanunları cezası ,yaptırımı  fani olsa  da, asıl ceza ve ödülün Allah'ın yasaları ile baki kalacağı katidir.

 

Hem fani,hem baki yasalar kanunlar,toplumdaki düzenin,huzuru ahlakın  sağlanması için yaşamımızın büyük parçasında yer alırlar.

 

Geçenlerde bazı ülkelerin kanunlarını araştırırken acayip şaşırtıcı , garip bir o kadar komik yasalar, yasaklar gördüm. Paylaşmak istiyorum...

 

İlk dikkatimi çeken yasa süper güç olan ABD’nin Teksas eyaletinden.Teksas'ta hayvancılıkla uğraşan biri başka birinin ineğini gece sağarsa suçlu olur geceyi karakolda geçirirmiş ve ineği sağılan mağdur tazminat kazanırmış :) Elin Amerikalısının  hiç işi gücü yokmuş ki gece kalksın başkasının ineğini sağıyor... Bu enteresan durum ülkemizde olsa ilginç durumlar ortaya çıkar.Bence şöyle olur  iki tarafta (ineği sağacak ve ineği sağılan mağdur) önce plan yaparak danışıklı anlaşırlar. Sağılan ineğin sahibi ile tazminat alır, sağanla paylaşırlar ve bununla yeni inekler alırlar :)

 

İlginç bir yasada medeniyetin beşiği olarak iddia edilen Avrupa ülkesi İngiltere’den. Alkol satışı yapılabilen ruhsatlı yerlerde alkol satın alınabiliyor fakat o yer de sarhoş olamazsınız,  cezası hemen kesiliyormuş.Yine İngiltere de kadınların otobüste çikolata yemesi ve uyuyakalması yasakmış. Düşünün uyuyup kalıyorsunuz yorgunsunuz gözünüzü bir açıyorsunuz karakoldasınız :)

 

İşte en müthiş en çarpıcı bir yasa... Hangi ülke sizce….Tahmin etmeye hiç gerek yok tabi ki Çin den ... Yasa aynen şu; Denize havuza girdiniz boğulmak üzeresiniz , etrafta kim olursa olsun yardım edemezmiş kanunen yasak ve cezası varmış. Çünkü boğulan kişinin kaderini değiştiren bir durum olduğu düşünüldüğü için boğulanı kurtarmak illegalmiş. :) Aslında bu kanundan ziyade Çin ülkesinin kanun koyucuları nüfusu dengelemek, planlamak, azaltmak, için yaptıkları bir sistem diye düşünüyorum.Haksız mıyım? Milyarlarca insan nasıl azalacak değil mi? Boşuna denmiyor nede olsa Çin malı :)

 

Feministleri kızdıracak yasal uygulama yine ABD’den ve bu sefer California eyaletinden... Erkeklerin eşlerini kemerle dövme hakkı yasalmış.Yalnız bir koşulu var. Olayın baş aktörü kemerin çapı / eni 5cm geçmemeliymiş ;) Bu yasa da aklımda soru işareti olarak şu kaldı kemerin derisi hangi hayvandan olması gerekmektedir. Timsah , yılan , ceylan vs vs :) Latife bir yana sakıncalı,aile kurumunu yıkan ve şiddet içeren bir yasa bu…

 

Komik şaşırtıcı da olsa da  tüm kanunlar ihtiyaç doğduğundan ve yaşanmış olayları önüne geçerek tekrarı olmaması için yapılmıştır, yazılmış, uygulanmıştır ve halen duruma zamana göre de değişikler yapılmaktadır.

 

Ademoğlu olarak düzen, kural,  saygı ve özellikle kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim  çerçevesinde hareket ettiğimizde aslında yasalara gerek bile kalmayacak ve anayasaya, adliyelere hakimlere bu kadar iş düşmeyecektir. Bu sebeple adaletli, hakkaniyetli olmak her bireyin vazifesidir ve yaşam biçimi olarak bunu görmelidir, bilmelidir.

 

Eflatun bir sözünde derki: Kanunlar da düşüneceğimiz tek şey bizi fazilete götürüp götürmemesidir.

 

“Her hak sahibine hakkını veren ve haksızları cezalandıran noksansız (EL-ADL) tek hakim  Allah’tır.”

 
Etiketler: YASA(K)LAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir