Yazı Detayı
30 Kasım 2018 - Cuma 11:14
 
Zaman dayanışma Zamanı
ÖZGÜR OZAN
ozgurozan@remaxoptimum.com.tr
 
 

Günümüz piyasasında  tahsilatlar zorlaştı, para musluğu kısıldı. Şu sıralar  Para arkadaşımız dalgalı sert denizden dingin sularda bekleyen bankaların limanına sığındı çünkü orası garantiydi ve hiç riske gerek yoktu işgücü olmadan, herhangi bir giderin olmadan para kardeş yanına yeni kardeşler getirmeye başladı hiçbir üretim ve yatırım olmadan. Üretemezsek çökeriz, yatırım yapamazsak büyüyemeyiz. Üretim için yer lazım, işgücü lazım, girdi lazım, makine ve teçhizat lazım lazımda lazım. Ama para kardeş nerde limanda, ne kadar sığınacaksın o limana. El değişmen lazım, hareket etmen lazım. Sen durgun olmamalısın.

 

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi ekonominin ana dişlisi İNŞAAT’tır. O hareketli ise hırdavatçısı, kerestecisi, benzincisi, malzemecisi, işgücü, gıdası, nakliyecisi hareketlidir. Hareket demek bereket demek.. bereket demek para demek, para yatırım demek. Döngüsel bir süreç. Nakliyeci yükünü götürdüğüne dönüş yükü bulamıyorsa, inşaat malzemeci aldığı çimentoyu satıp para kazanamıyorsa sebebi sektör durağana girdiğindendir. Bankalara ya da çalışanlarına sormak lazım 22-23 ile aldığın parayı 35 ile satmaya çalıştığında ne düşünüyorsun. Hangi sektör en az 50 para kazanıyor ki sana 35 verdikten sonra kalanla hayatını sürdürebilecek. Varsa bilelim, ben bilmiyorum bilen varsa da yorum kısmına yazabilir

 

Son zamanlarda sektörde çokça duyduğumuz yaşanılan daha tuhaf olaylar da var. Bankadaki mevduatı ile araç ve inşaat sektöründen alım yapacak olanları, alım yapmamaları ve likitte faizde kalmaları yönünde telkinleri, çabaları içinde olduklarını görmek de ayrı bir sorun aslında. Şöyle de düşünecek olursak, A otomotiv firması satışların düşmesi nedeniyle Y kadar , tekstilci satışı düştüğü için Z  miktarında işçi çıkardı.  İşten çıkanlar iş buluncaya kadar ne harcayacak, elindeki birikimi azıcık azıcık, kendini sıka sıka. Her sektör birbirini bu şekilde olumsuz tetikleyecek. Para kazanamayan bu kişiler alışverişi kısar mı kısar, kredi kullanabilir mi kullanamaz, kullandırmazsın zaten. Banka çalışanı olarak şuan senin en büyük sıkıntın parayı satmak, bu şartlar altında satabilir misin ? Zor.  Sonra ne olacak , kısaca özetleyelim MOBBİNG. Bırakın herkes kendi işini yapsın. Parayı bu oranlarla bankada tutmanız basit ama ilerleyen zamanı  düşünecek olursak kasanızda tuttuğunuz likidi  pazarlayacak müşteriniz iyice azalacak.  Elinde para var pazarlayacak yerin yok.

 

Kısacası, ayakta kalmak için üretmek şart, üretim için de para. Tabi ki bu zamanlar da geçecek ama en önemlisi az hasarla atlatmak. Bunun için de kenetlenmemiz lazım, tek vücut tek yapı olmalıyız. Fırsatçılıktan ve ben merkezli anlayıştan uzak bir yaklaşımda olmalıyız. Zaman verimlilik zamanı, dayanışma ve yardımlaşma zamanı, çünkü bizim bir vatanımız var.

 

Kalın sağlıcakla.

 

Not : Denizli’li olarak Denizlispor’umuza daha fazla sahip çıkalım. Gençlerbirliği maçında inşallah stadı doldururuz. Temennimiz Süperlig..

 
Etiketler: Zaman, dayanışma, Zamanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir