Haber Detayı
09 Kasım 2016 - Çarşamba 13:10
 
Bereket Enerji’den 2,5 milyar liralık dev yatırım
denizli haber / denizli 20 haber / Bereket Enerji’den 2,5 milyar liralık dev yatırım
TEKNOLOJİ Haberi
Bereket Enerji’den 2,5 milyar liralık dev yatırım

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, enerjide yerli üretimi artıracak, cari açığın düşürülmesine katkı sağlayacak yatırımlarının devam edeceğini dile getirerek, elektrik dağıtım sektörüne 2016-2020 döneminde 2,5 milyar lira tutarında yatırım yapacaklarını söyledi.

 

Saldanlı, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk özel elektrik dağıtım şirketi lisansını alan grup olduklarını belirterek, üretim, dağıtım ve perakende satış alanlarında entegre bir yapı oluşturarak enerji sektörünün önemli oyuncularından biri haline gelmeyi amaçladıklarını anlattı.

"Enerjide süreklilik esastır." bilinciyle yatırım yaptıklarını ifade eden Saldanlı, bu noktadan hareketle termik santrallere yöneldiklerini bildirdi.

Çevresel etkileri azaltılmış, verimli kullanılan ve gerekli iyileştirmelerin sürekli yapıldığı termik santrallere ağırlık verilmesi gerektiğini dile getiren Saldanlı, "Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarının hız kesmeden devam etmesi gerektiğini düşünerek, üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle hareket ediyoruz. Şirket olarak yenilenebilir enerjide kurulu gücümüzün önümüzdeki yıl bin 200 megavatı aşmasını bekliyoruz." diye konuştu.

 

Göktaş 1 HES bu ay devreye alınacak

 

Saldanlı, Adana'daki Göktaş 1 Hidroelektrik Santrali'nin (HES) bu ay içinde devreye alınacağını ve bu santralden yıllık 1 milyar kilovatsaate yakın elektrik üretileceğini belirtti.

Ayrıca, nisanda Elektrik Üretim AŞ'ye ait Adıgüzel HES ve Aydın'daki Kemer HES'in özelleştirme ihalelerini kazandıklarını aktaran Saldanlı, "Bunların yıl sonuna kadar devredilmesini bekliyoruz. İki santrali de revizyon çalışmalarıyla birlikte en verimli şekilde işletmeyi hedefliyoruz." dedi.

Saldanlı, elektrik üretiminde dengeli bir portföy oluşturduklarını ve bu dengeyi korumaya devam edeceklerini dile getirdi.

Elektrik üretiminde yerli kaynak kullanımının artırılması gerektiğine işaret eden Saldanlı, şunları söyledi:

"Hedefimiz, yerlileştirme oranını artırmak, enerji sektöründen gelen cari açığın önüne geçmektir. Ayrıca, elektrik şebekelerimizin daha da büyümesi, daha kullanışlı olması, modernleşmesi ve daha akıllı olması için çalışmalarımız sürecek. Elektrik dağıtımında 2016-2020 döneminde 2,5 milyar liralık yatırım yapacağız. Enerji arzının güvenli bir şekilde temin edilmesi ve tüketiciye ulaşılan kanallarda verimliliğin sağlanması için faaliyetlerimize devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde yenilenebilir ve yerli üretim kaynaklarına yöneleceğiz. Özellikle dağıtım ve perakende tarafında geliştirdiğimiz teknolojik projeler var. Gündemdeki güneş ve termik projelerini de inceliyoruz, ancak önceliğimiz mevcut işlerimizi daha iyileştirmek yönünde olacak."

 

 "Yatırım çekebileceğimize inancımız tam"

 

Enerji sektörünün mevcut durumu ve geleceğine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Saldanlı, bankaların kredilendirme çalışmalarında enerji sektörüne desteğinin süreceğine inandığını ifade etti.

Saldanlı, son dönemde elektrik fiyatlarının bankaların ve sektörün tahminlerinin gerisinde kaldığına dikkati çekerek, "Kuşkusuz bunlar değişmeyecek gelişmeler değil. Bu tam bir geçiş dönemi. Arz fazlalığı olması fiyatları çok etkiliyor. 2018 ile beraber orta vadede parametrelerin değişeceğini, arz fazlalığının dengeleneceğini düşünüyorum. Fiyatlar daha makul seviyelere gelecektir. Uzmanlar, enerji sektörü kredilerinin aktif kalitesinde endişeye sevk edecek bir bozulma olmadığını ifade ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın belirttiği 100 milyar dolarlık yatırım ihtiyacının önemli bir bölümünün özel sektör ve bankacılık sektörünün desteğiyle yapılacağını dile getiren Saldanlı, "Bu nedenle fiyatların makul seviyelerde seyretmesi önem kazanıyor. Pazar büyüklüğü olarak Avrupa'daki ülkelerin gerisindeyiz ve bu da potansiyelin yüksek olduğu anlamına geliyor. Serbestleşmeyi destekleyen bir devlet olunca yatırımlar artıyor. Önümüzdeki 10 yılda ihtiyacımız olan yatırımları çekebileceğimize inancımız tam." ifadesini kullandı.

 

Kaynak: () - DİĞER Editör:
Etiketler: Bereket, Enerji’den, 2,5, milyar, liralık, dev, yatırım,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir