Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 09:35
 
Harçlıklarını Aşevine Bağışladılar
DENİZLİ Haberi
Harçlıklarını Aşevine Bağışladılar

Denizli'de 4 lise öğrencilerinin "Başka Hayatlar da Var" projesine destek vererek biriktirdikleri harçlıklarını PASVAK Aşevine bağışlayarak örnek bir davranış sergilediler.

 

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi koordinesinde Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Pamukkale Sağlık Eğitim Vakfı (PASVAK) tarafından 02 Mart 2019 tarihinde hayata geçirilen “Başka Hayatlar da Var” projesine katılan öğrenciler, harçlıklarından biriktirdikleri 3 bin 186 TL’yi PASVAK Aşevine bağışladılar.

 

İsraf etmemeyi daha güzel anlatamazdık

 

Proje hakkında genel bilgi veren Okul Müdürü Muhammet Oğur, “öğrencilerimize sabretmenin ne demek olduğunu, elimizdekilerle yetinmenin önemini, içinde bulunduğumuz yaşantımızdan şikayet etmek yerine şükretmeyi bundan daha güzel bir çalışmayla anlatamazdık. Aşevimiz her gün 1250 ihtiyaç sahibi kişiye yemek dağıtımı yapıyor. Öğrencilerimizde bu süreci mutfağından evlerine teslimine kadar gözlemliyorlar. Gözlem sonrasında geliştirdiğimiz uygulama sayesinde cep telefonlarından ne gözlemlediklerini, bundan sonraki hayatlarında değiştirmek istedikleri şeyler var mı? Gibi sorulara cevap veriyorlar. Genel olarak öğrencilerimizden aldığımız cevaplarda; “artık israf etmeyeceklerini, yemek ayırt etmeyeceklerini, yardımlaşma ve dayanışmaya dikkat edeceklerini, büyüyünce anne ve babasını koruyup kollayacaklarını belirtiyorlar.” Bunun gibi birçok toplumsal değerlerimizi öğrendiklerini ve hayatlarında uygulayacaklarını belirtiyorlar” dedi.

 

 

Harçlığımızı Bağışlayarak Örnek Olmak İstedik

 

Gönüllü olarak projeye katılan ve duygularını paylaşan Türk Eğitim Vakfı 10. Sınıf öğrencisi Ümit SUGUR; “birçok arkadaşımız projeye katılmak istedi. ben şanslıydım çünkü gönüllüler arasından çekilen kurada ismim çıktı. Yemek dağıtım süresince beni en çok insanların bir ekmeğe muhtaç olmalarına rağmen gülümsemeleri, teşekkür etmeleri, samimiyetleri etkiledi. Sadece ben değil projeye katılan tüm arkadaşlarımız aynı şeyi düşünüyorlar. Artık hayatımda yeni bir sayfa açtım diyebilirim. Temiz ve hijyenik ortamda hazırlanan yemekler çok profesyonel şekilde evlere ulaşıyor. Projeye katılan kendi okulumuzdaki ve diğer 3 okulumuzdaki arkadaşlarımızla o insanların yaşamlarını gördüğümüz için katkıda bulunmak istedik. Yalnız yaşayan yaşlılarımızın hasta insanlarımızın yoksul insanlarımızın bizlerin desteğine ihtiyacı var” dedi.

 

 

Hayırseverlerimizin Desteğine İhtiyacımız Var

 

Hayırseverlerimizin bağışları ile her gün iki öğün sıcak yemeği 1250 kişiye ulaştırdıklarını belirten PASVAK Yönetim Kurulu Üyesi Kerim ÇIRALI, tek hedeflerinin ihtiyaç sahibi insanlara ulaşıp onlara el uzatabilmek olduğunu belirterek, hayırseverlerin bağışları sayesinde 2001 yılından bugüne kadar yardımlaşmayı ve paylaşmayı sürdürdüklerini, daha çok insanımıza hizmet vermek için kurumlarının kapasitesini arttıracak inşaatlarının devam ettiğini, hayırseverlerimizi kurumumuzu ziyaret edip aşevini tanımalarını ve destek olmalarını istedi.

 

 

Artık Yemek Ayırt Etmiyorlar

 

Program sonrası proje hakkında düşüncelerini ifade Kaymakam Balcıoğlu; “Aşevimiz ve Okullarımızla yaptığımız işbirliğimiz çok güzel amaca hizmet ediyor. Bugüne kadar 570 öğrencimiz katıldı. Öğrencilerimizden aldığımız geri dönüşleri bir de velilerimizden teyit ediyoruz. Velilerimiz çok mutlu ve çok olumlu geri dönüş yapıyorlar. Neredeyse tüm velilerimiz, öğrencilerimizin israf alışkanlığından vazgeçtiğini, önceden yemek beğendiremezken şimdi yemek ayırt etmediklerini, belirtiyorlar. Rastgele aradığım bir velimiz, çocuğunun cep telefonunu daha fazla ders çalışmak için annesine teslim ettiğini ifade etti. Bu bizi daha farklı noktaya taşıyor. Buradan hareketle teknolojik cihazlarla 5 saat ve üzeri vakit geçiren çocuklarımızı bu projemizde yer verip rehabilite etmeye çalışacağız. Emeği geçen okul müdürlerimiz başta olmak üzere, sevgili öğrencilerimize, velilerimize ve PASVAK Aşevi ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Projeye katılan okullar; Hasan Tekin Ada Anadolu Lisesi, Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi Osman Aydınlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, , Bağbaşı Anadolu İmam Hatip Anadolu Lisesi oldu.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Harçlıklarını, Aşevine, Bağışladılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir