Normalleşmeye geçen Denizli’de haftalık vaka oranı yükseldi
asa
Haber
02 Mart 2021 - Salı 10:45
 
Normalleşmeye geçen Denizli’de haftalık vaka oranı yükseldi
DENİZLİ Haberi
Normalleşmeye geçen Denizli’de haftalık vaka oranı yükseldi

Kontrollü normalleşme sürecinde orta riskli grupta yer alan Denizli’de, birçok kısıtlama kaldırıldı. Ancak il bazında haftalık vaka sayısı nüfus oranına göre 100 bin kişide vaka oranı önceki haftaya göre yükseldi.  20-26 tarihleri arasında 100 bin kişide haftalık vaka oranı 32.14’e yükseldi.

 

Sağlık Bakanlığı tarafından il bazında 100 bin kişide haftalık vaka oranları açıklanmaya başlandı. Bu oran ve çeşitli kriterlere göre risk durumu tespit ediliyor. 1 milyon 40 bin 915 nüfusa sahip olan Denizli’de, 100 bin kişiye göre 8-14 Şubat arasında haftalık vaka oranı 32.52’nin ardından 15-21 Şubat tarihleri arasın 31.51 oranına düşerken 20-26 Şubat tarihleri arasında haftalık vaka oranı 32.14’de yükseldi. Bu oranla orta riskli (sarı) şehirlerarasında yer alan Denizli, kontrollü normalleşme sürecine geçen iller arasında yer aldı.

 

 

REHAVETE KAPILMAYALIM

Haftalık değerlendirmeye göre normalleşme sürecinin devam edeceği illerde dikkat edilmez ise kısıtlamaların yeniden gelmemesi için vatandaşların maske-sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmesi gerekiyor. Rehavete kapılmadan kurallara uyulması durumunda normalleşme sürecinde daha iyi duruma gelerek kısıtlamalar ile sıkılan vatandaşlar daha rahat nefes almaya devam edecektir.

 

AŞI SAYISI 150 BİNE YAKLAŞTI

Denizli’de Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre koronavirüs aşılamasında toplam 135 bin 525 aşı yapıldı. 1. doz uygulanan kişi sayısı 107 bin 316 olurken, 2. Doz uygulanan kişi sayısı 28 bin 209 olduğu açıklandı.

 

 

DENİZLİ’DE NORMALLEŞME SÜRECİ

 

Denizli’de kontrollü normalleşme süreci alınan karar gereği 2 Mart 2021 tarihinden itibaren başladı. Denizli’de normalleşmede en çok merak edilen sorulara cevaplar aşağıdaki gibidir.

 

1) Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edecek.

 

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında; Cumartesi-Pazar günü uygulanan tam gün sokağa çıkma kısıtlaması kalkarak her gün 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması devam edecektir.

 

2) 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı genç ve çocukların sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılarak, toplu taşıma araçlarını kullanabilecekler.

 

3) Belirlenen kapasite oranlarına göre, yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb)  ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri 07.00-19.00 saatleri hizmet verebilecek.

 

4) Girişlerde HES kodu kullanılması, seyirci/ refakatçi/misafir alınmaması kaydıyla halı saha,  yüzme havuzu vb. tesislerin 09.00¬-19.00 saatleri arasında çalışabilecekler.

 

5) Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlerin kişi başı minimum 8 metrekara alan ayırmak ve katılımcı sayısı 100’ü geçmeyecek ve 1 saat sınırlı olacak.

 

6) Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin kişi başına 8 metrekare alan bırakma ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı 300’ü geçmemek üzere ilgili kurum/kuruluşların yetkililerince her türlü tedbirin alınarak yapılabilecek.

 

7) Esnek mesai uygulayan kamu kurum ve kuruluşlarındaki uygulamalar kaldırıldı. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai saati uygulamasına geçilmesine, personel servis saatlerinin bu mesai saatlerine göre yeniden düzenlenecek.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Normalleşmeye, geçen, Denizli’de, haftalık, vaka, oranı, yükseldi,
Yorumlar
denizli büyükşehir belediyesi
Haber Yazılımı