Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 09:07
 
Yeni Askeri Sistemi yasalaştı
GÜNDEM Haberi
Yeni Askeri Sistemi yasalaştı

Yeni Askeri Sistemi yasalaştı, Milli Savunma Komisyonu Üyesi CHP Denizli Milletvekili Teoman Sancar Twitter’dan duyurdu.

 

Yaklaşık 2 haftadır TBMM’de maddeleri görüşülen yeni askerlik sistemi için bugün kritik bir gündü. Kalan maddelerin de kabul edilmesiyle birlikte yeni askerlik sistemi 25 Haziran 2019 günü yasalaştı. CHP Denizli Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Teoman Sancar müjdeyi Twitter hesabından verdi.

 

TBMM’de 2 haftadır maddeler üzerinde görüşen milletvekilleri büyük çoğunluğunu oylamış ve yetişmeyen maddeler 25 Haziran 2019 Salı gününe kalmıştı. Kalan maddelerin de bugün oylanıp TBMM Genel Kurulu’nda 335 oyla kabul edilmesiyle yeni sistem yasalaştı. Askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek. Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

 

130 BİN TERHİS

Yeni askerlik sisteminin maddelerinin onaylanmasının ardından Resmi Gazete’de yayınlanması beklenecek. Ardından da askerlik hizmet süresi düşeceği için yaklaşık 130 bin asker erken terhis olacak.

 

BEDELLİ ASKERLİK

Bedelli askerlik başvuruları yeni askerlik sisteminin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından başlayacak. İlk etapta bakaya durumunda olanların bedelli askerlik başvuru yapmasında bir engel olmayacak.

 

SANCAR TWİTTER’DAN DUYURDU

CHP Denizli Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Teoman Sancar yeni askerlik sisteminin yasalaştığını şu paylaşımla duyurdu;

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Yeni, Askeri, Sistemi, yasalaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir