Haber Detayı
07 Ekim 2016 - Cuma 16:49
 
Büyükşehir aşure geleneğini sürdürüyor
denizli haber / denizli 20 haber / Büyükşehir aşure geleneğini sürdürüyor
DENİZLİ Haberi
Büyükşehir aşure geleneğini sürdürüyor

 

Büyükşehir aşure geleneğini sürdürüyor

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayı nedeniyle Bayramyeri Meydanı’nda 15 bin kişilik aşure ikramında bulundu. Başkan Osman Zolan, “Her yıl olduğu gibi aşure hayrımızı; vatandaşlarımıza tattırmak, tarihi derinliği hatırlatmak ve bu değerleri gelecek nesillere aktarmak adına yapıyoruz” dedi.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Muharrem ayı nedeniyle vatandaşlara gelenekselleştirdiği aşure ikramında bulundu. Bayramyeri Meydanı'nda düzenlenen aşure hayrına Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DESKİ Genel Müdürü Mahmud Güngör, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Mustafa Gökoğlan ve İbrahim Özsoy, sivil toplum kuruluşu yetkilileri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Cuma namazı sonrasında yapılan ve vatandaşların yoğun katılım gösterdiği hayırda, 15 bin kişilik aşure kısa sürede tüketildi. Aşure hayrında kazanın başına geçen ve vatandaşlara aşure ikramında bulunan Başkan Osman Zolan, “Yüzlerce yıldan bugüne gelen Aşure hayırları, Hz. Nuh ile başlayan ve her zaman yüreğimizi sızlatan Kerbela Olayı sonrası bizi bir araya getiren, değerlerimizi temsil eden, inancımızla yan yana giden bir geleneğimizdir” dedi.

 

“Farklılığın nasıl bir tat olduğunu gösteriyor”

 

Başkan Zolan, “Aşure ikramımız vesilesiyle; geleneklerimizi, güzelliklerimizi, bizi biz yapan değerlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. Her yıl olduğu gibi aşure hayrımızı; vatandaşlarımıza tattırmak, tarihi derinliği hatırlatmak ve gelecek nesillere aktarmak adına yapıyoruz. Allah kabul eylesin” diye konuştu. Başkan Zolan sözlerine şöyle devam etti: “Bu hayırlar şehrimize, ülkemize ve tüm vatandaşlarımıza gelecek tüm belaları def eylesin inşallah. İşte 15 Temmuz’u yaşadık. Kerbela gibi acı bir olay. Bizi birbirimize düşürerek, birbirimizi kırdıran; geçmişten beri süre gelen Haçlı ruhunun, İslam’a ve insanlığa karşı olan yürüyüşünün devamını bugün de gördük. Bunların bir daha yaşanmamasını diliyorum. İnsanlarımızın farklı da olsalar bir araya geldiklerinde nasıl bir tat oluşturduğunu aşure en iyi şekilde gösteriyor.  O noktada bu güzelliğimizi yaşatmak istiyoruz.”

 

Gelecek nesillere aktarılacak

 

Binlerce yıldır süren aşure geleneğini gelecek nesillere de aktaracaklarını vurgulayan Başkan Zolan, “Bu güzel geleneğimiz her evde yaşatılıyor. İnsanlarımız bunu özümsemiş durumda. Allah herkesin hayrını kabul eylesin, kazalardan belalardan korusun.”

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Büyükşehir, aşure, geleneğini, sürdürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir