Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 12:18
 
Pamukkale’de Yamaç Paraşütü
PAMUKKALE BELEDİYESİ Haberi
Pamukkale’de Yamaç Paraşütü

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan, doğa ile tarihin eşsiz buluşmasına sahne olan, inanç, sağlık, termal ve hava sporları turizmine ev sahipliği yapan Pamukkale, son yıllarda alınan tedbirler ve iyileştirmeler sayesinde Yamaç paraşütü ve Sıcak Hava Balonu ile Pamukkale’yi havadan görmek isteyen binlerce yerli ve yabancı turistin yeni rotası oldu.


Öncelik Pilot ve Yolcu Güvenliği


13 Haziran 2018 tarihinde Denizli Valisi Hasan Karahan tarafından onaylanarak yürürlüğe giren “Pamukkale Yamaç paraşütü ve Yelken Kanat Uçuş Yönergesi”ile Pamukkale Bölgesinde yürütülen Yamaç paraşütü faaliyetleri için Pamukkale Kaymakamlığı görevlendirilmiştir. Akabinde Kaymakam Hayrettin BalcıoğluBaşkanlığında, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Türk Hava Kurumu, TÜRSAB, Hava Sporları İl Federasyonu, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Yamçaçparaşütü Pilotlarının temsilcilerinin iştiraki ile İlçe Sportif Turizm Kurulu oluşturulmuştur. 


Kurulun öncelikli amacı, pilot ve yolcu güvenliğini sağlamak olup, yamaç paraşütü ile bölgenin tanıtımına ve ülke ekonomisine katkı sağlamaktır.  Bu doğrultuda Yönergenin uygulanması, hava şartlarının uçuşa elverişliliği gibi konularda denetim ve takip için ülkemizde FAI (Uluslararası Havacılık Federasyonu) tarafından yetkili kurum olarak tanınan Türk Hava Kurumu, İlçe Sportif Turizm Kurulu tarafından görevlendirilmiştir. 

 


Hedef, Yıllık 40.000 Uçuş 


Pamukkale bölgesi, ülkemizde yamaç paraşütü faaliyeti için her mevsim uygun iklime sahip olan tek bölge olup, bu yönüyle yamaç paraşütüne ilgili sporcu ve adrenalin tutkusu olanlar için cazibe merkezi konumundadır. 


13 Haziran 2018 tarihinden itibaren 2 acenta bünyesinde 4 pilotla günlük 15-20 uçuş gerçekleşirken 12 Haziran 2019 tarihi itibari itibariyle 9 acenta bünyesinde 32 pilotla günlük 100’ün üzerinde uçuş gerçekleştirilmektedir. 


1 (Bir) yıllık dönemde gerçekleşen 17.010 ticari amaçlı yapılan uçuş, 6.865 sportif amaçlı yapılan uçuş ile Pamukkalemiz ve ülkemize sportif ve ticari olarak katkı sağlanmıştır.  2019 yılsonu itibari ile 30.000 ticari uçuş hedeflenmekte olup,  2020 yılında yıllık uçuşun 40.000’nin üzerine çıkması beklenmektedir.

 


Kurallara Uymayanlara İdari Yaptırım


Yönergenin yürürlüğe girmesinden sonra ticari yamaç paraşütü uçuşlarında herhangi bir olumsuzluk yaşanmamış ancak sportif amaçlı yapılan eğitim uçuşunda pilotaj hatası nedeniyle bir kursiyer hayatını kaybetmiş, 2 adet de yaralanmalı kaza olayı gerçekleşmiştir. Yönergenin yürürlüğe girdiği 1 (bir) yıllık süre içerisinde İlçe Sportif Turizm Kurulunca yapılan kontrol ve denetimlerde Pamukkale Yamaç paraşütü ve Yelken Kanat Uçuş Yönergesine aykırı hareket eden 6 yamaç paraşütü pilotuna 7 adet idari para cezası, 23 pilota ise uçuş durdurma cezası verilmiştir. 


İlçe Sportif Turizm Kurulu, Pamukkaledeyamaçparaşütü faaliyetlerinin güvenli bir şekilde en üst seviyelere ulaşmasını teminenyamaçparaşütüsporunun  tüm paydaşları ile çalışmalarına devam etmektedir. 


PamukkaledeYamaçparaşütü hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.  http://www.pamukkalekaymakamligi.gov.tr/yamac-parasutu1

 

 

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Pamukkale’de, Yamaç, Paraşütü,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir