Haber Detayı
30 Aralık 2017 - Cumartesi 11:56
 
Yılbaşını kutlamak onlara benzemektir
DENİZLİ Haberi
Yılbaşını kutlamak onlara benzemektir

Yeni yıla girmemize az bir zaman kaldı. Yeni yıla girerken Hıristiyanların bayramı olarak bilinen Noel veya Yılbaşı kavramları bizlere empoze edildi. Yılbaşını kutlamak veya her yılbaşı olduğu gibi bu yılda piyango bileti alarak şans oyunlarından yaralanmak ile ilgili Denizli Müftülüğü’ne bağlı Delikliçınar Yeni Cami’de dünkü Cuma vaazında ve hutbede vatandaşlara ikazda bulunuldu.

 

Yılbaşı kavramı ile Noel Kavramı ülkemizde sıkça karıştırılsa da, dinimizde iki durum ile ilgili de hükümler mevcuttur. Her ne kadar yılbaşı kavramı ile noel kavramı aynı olmasa da, Batı ülkelerinin kültürlerinden gelme bu iki kavram da "ayet ve hadislerce" açıklanmış ve belirli hükümler konmuştur.

 

Noel Kavramı, Hristiyan Dünyası'nda Hz.İsa'nın dünyaya geldiği hafta yapılan belirli etkinliklere verilen isimdir. Noel Baba, Christmas, Hindi kesmek gibi pek çok "adet", Batı Dünyası'na ait kavramlardır ve Hıristiyan Dünyası’nın gelenekleridir.

 

" Kim bir kavme benzerse onlardandır"

Denizli’de dün Cuma Namazı öncesi yapılan vaaz’da, “Günümüzde artık milletimiz uyanmış ve farkında oldukları için yılbaşı eğlenceleri ve benzeri şeylere pek fazla itimat etmiyor. Peygamberimiz (S.A.V) ‘Kim bir kavme benzerse onlardandır’ buyuruyor hadisi şerifte, onlar gibi böyle bir eğlence düzenlemek, onlara benzemeye çalışmak elbette doğru değildir. Cenabı Hak Kur’an-ı Kerim’de bir ayette, Yahudi ve Hıristiyanlar, “Sen onların dinine girmediğin müddetçe asla senden razı olmazlar” buyuruyor. Müminler her zaman uyanık olmalıdır. Elhamdülillah en son gönderilen din İslam Dini’dir. Cenabı Hak bizlere Kur’an-ı Kerim’i göndermiştir. Peygamberimiz Hz. Muhammet (S.A.V) göndermiştir. Biz onun yolunda gitmeye gayret göstereceğiz, bunlardan uzak duracağız. Tabi bazı kardeşlerimizi belki bilerek veya bilmeyerek bize de çıkar ümidiyle Milli Piyango türü şeylere müracaat edebiliyor. Para yatırılıp da sonucunda kazanmak veya kaybetme olan her şey kumarın içerisine girer. Bu paralarda caiz olmaz bunlara dikkat etmek lazım” dendi.

 

Cuma Hutbesi'nde 

"Yılları ister hicri, ister miladi diye adlandıralım. Günleri ister hicri ister miladi takvime göre hesaplayalım. Zamanın yegâne sahibi Yüce Rabbimizdir. Her bir ânımızı bizlere emanet olarak lütfeden O’dur. Ve Rabbimizin katında asıl önemli olan, zamanı nasıl geçirdiğimizdir. Sayılı nefeslerimizi ne uğrunda tükettiğimizdir. Ömür nimetini, yaratılış gayemize uygun değerlendirip değerlendirmediğimizdir.

 

Yüce Rabbimiz, ömrümüzü daha anlamlı ve bereketli kılabilmemiz için fırsatlar sunar her birimize. Zamanın hızla geçişini haber veren her yeni yılın başlangıcı da bu fırsatlardan biridir. Bu fırsat, hayata adeta yeni bir başlangıç yapmamız ve tertemiz bir sayfa daha açmamız içindir. Bir yıla yönelik yeni niyetler ve yüce idealler belirlememiz, hayırlı planlar yapmamız içindir. Bu fırsat, kendimizi hesaba çekmemiz, hatalarımızı gözden geçirip düzeltmemiz ve günahlarımıza tövbe etmemiz içindir.

 

Öyleyse ömrümüzden bir seneye daha veda ederken hep birlikte kendimize şu soruları yöneltelim:

 

Yerde ve gökte bulunan varlıklar, kendi lisanlarıyla Yüce Allah’ı tesbih ederken biz O’na ne kadar yakın olabildik? “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” 3 sualine karşı Allah’a verdiğimiz söze ne kadar sadık kalabildik? O’nun emirlerini ne kadar tutabildik? Yasaklarından ne kadar sakınabildik? Bu yıl boyunca sevap hanemize hangi hayırları, hangi iyilik ve güzellikleri kaydedebildik? Elimizi, dilimizi, gözümüzü, kulağımızı, zihnimizi, gönlümüzü haram ve günahlardan ne kadar koruyabildik? İki günü birbirine denk olanın zararda olduğu şu hayatta acaba kaç günümüzü diğerinden daha verimli kılabildik? Kaç günümüzü ebedi kazanca dönüştürebildik?

 

Anne ve babamıza, eş ve evladımıza, akraba ve komşularımıza karşı vazifelerimizi ne kadar yerine getirebildik? İhtiyaç sahiplerinin derdiyle ne kadar dertlenebildik? Dünyanın neresinde olursa olsun mağdur ve mazlum kardeşlerimizin acısını dindirmek için neler yapabildik? Kardeşlerim! Bütün bu soruların cevabını vermemiz gereken saatleri, inancımızda, kültür ve geleneğimizde olmayan bir takım yanlış davranışlarla israf etmek bizlere yakışmaz. Piyango ve şans oyunlarına umut bağlayarak alın teri dökmeden, emek harcamadan kazanmaya çalışmak, dinimizin helal kazanç duyarlılığıyla bağdaşmaz. Alkollü içkilerle sağlığı heba etmek, sınırsız ve uygunsuz eğlencelerle vakti öldürmek, müminde bulunması gereken emanet bilinciyle asla uyuşmaz" denildi.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Yılbaşını, kutlamak, onlara, benzemektir,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir